کاربرد پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی تندیس، فیگور و مجسمه شخصی

ساخت تندیس با پرینت سه بعدی

ساخت سلفی سه بعدی، تندیس و یا مجسمه هایی از خودتان با  پرینت سه بعدی می تواند راهی عالی برای بزرگداشت رویدادهای خاص باشد. این بلاگ را در مورد نحوه ساخت آن بررسی کنید!

عکس سلفی روشی کلاسیک برای ثبت خاطرات لحظات شاد به صورت دیجیتالی دوبعدی هستند. در سال های اخیر از پرینت سه بعدی برای ساخت سلفی ها و تندیس های سه بعدی و مدل های پرینت سه بعدی افراد استفاده شده است. سلفی‌های سه بعدی روشی واقع گرایانه برای به خاطر سپردن یک رویداد ارائه می‌کنند و از هر سلفی دو بعدی سنتی دقیق‌تر هستند، زیرا به جای اینکه در مانیتور باشند، در دستان شما هستند.

فرآیند ساخت سردیس و یا سلفی سه بعدی در مقایسه با سلفی دو بعدی نسبتاً پیچیده است و شامل اسکن سخ بعدی دقیق، پرینت سه بعدی با وضوح بالا و پردازش پس از آن می شود. امروزه روش های مختلفی برای گرفتن سلفی سه بعدی وجود دارد و در این مقاله به نحوه انجام این کار می پردازیم. ما نه تنها در مورد فرآیند و گزینه‌های سلفی سه بعدی بحث خواهیم کرد، بلکه در مورد اینکه چرا ممکن است بخواهید خودتان چاپ کنید نیز صحبت خواهیم کرد.

اگر سلفی را به صورت دیجیتال آماده کرده اید و پرینتر سه بعدی ندارید و یا نمی توانید نتایج دقیقی را که می خواهید ایجاد کنید، دکتر پرینتر را بررسی کنید. شما می‌توانید از میان مجموعه‌ای از مواد و روکش‌ها انتخاب کنید، و نسخه پرینت سه بعدی خودتان درب منزل تحویل داده می‌شود.

چرا یک تندیس پرینت سه بعدی بسازیم؟

ساخت تندیس عروسی با پرینت سه بعدی
سلفی های سه بعدی برای مراسم عروسی و سایر رویدادهای خاص محبوب هستند.

چه علاقه مند به نحوه کار این فرآیند باشید و چه به دنبال رویه کیک عروسی باشید، دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است بخواهید یک تندیس سه بعدی داشته باشید. معمولاً افراد برای یادآوری یک رویداد مهم در زندگی خود، مانند جشن عروسی، سالگرد نقطه عطف یا تولد، یک تندیس سه بعدی می سازند. برخی از شرکت‌ها حتی از تندیس سه بعدی برای رویدادهای شرکتی و بازاریابی استفاده می‌کنند تا برند خود را به گونه‌ای که شما به یاد دارید نشان دهند. همچنین، جای تعجب نیست، بازار نسبتاً بزرگی برای افرادی که می خواهند ماکت سگ های خود را با پرینت سه بعدی تولید کنند، وجود دارد.

البته، برای دریافت آن نیازی به دلیل ندارید، و برخی فقط برای سرگرمی یا آزمایش فناوری پشت آن، تندیس های سه بعدی می سازند. با این حال، شایان ذکر است که وقتی توسط یک سرویس حرفه ای انجام می شود، سلفی های پرینت سه بعدی می توانند بین 50 تا 200 دلار برای هر چاپ هزینه داشته باشند، به همین دلیل است که مردم معمولا آنها را فقط برای موقعیت های بسیار خاص دریافت می کنند..

اگر از قبل یک پرینتر سه بعدی با جزئیات بالا مانند پرینتر سه بعدی رزینی با وضوح بالا دارید، می توانید هزینه را کاهش دهید، اما کیفیت اسکنر سه بعدی که برای اسکن استفاده می کنید به همان اندازه مهم است. استفاده از سرویسی که در بخش‌های بعدی در مورد آن بیشتر صحبت خواهیم کرد، به شما این امکان را می‌دهد که از داشتن شخصی تجهیزات پیشرفته برای گرفتن یک سلفی سه بعدی بسیار دقیق اجتناب کنید.

فرایند پرینت سه بعدی تندیس خود

پرینت سه بعدی تندیس و سردیس
می توان از یک دستگاه اسکن مانند یک اسکنر سه بعدی یا تلفن همراه استفاده کرد

ساخت یک تندیس و مجسمه سه بعدی به طور طبیعی به یک پرینتر سه بعدی نیاز دارد، اما مراحل بسیار دیگری نیز وجود دارد. همه سازنده های تندیس و مجسمه سه بعدی از فرآیند یکسانی استفاده نمی‌کنند، اما معمولاً با اسکنی شروع می‌شوند که لحظه سلفی را ثبت می‌کند و با یک مدل پرینت سه بعدی خاتمه می‌یابد.

اولین گام، آماده سازی برای اسکن است، که شامل اطمینان از اینکه صحنه را می توان با کیفیت کافی بالا گرفت. درست مانند گرفتن یک عکس خوب، یک اسکن سه بعدی با کیفیت نیاز به نور خوب دارد. اسکن های سه بعدی سلفی نیز بهتر است با پس زمینه خالی، ساده و تک رنگ گرفته شوند که به راحتی قابل اسکن هستند. ما در پایان این مقاله به نکاتی در مورد گرفتن اسکن سه بعدی خواهیم پرداخت.

مرحله بعدی اسکن سه بعدی واقعی است. اسکن سلفی سه بعدی از یک دوربین با وضوح بالا (یا چندگانه) برای گرفتن هزاران عکس از اطراف شما در همه جهات و از همه زوایا برای ثبت صحنه سه بعدی استفاده می کند. دو نوع اصلی اسکن برای سلفی های سه بعدی وجود دارد که می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید: اسکن تمام بدن و سلفی سه بعدی جزئی. اولی کل بدن شما را اسکن می کند، در حالی که دومی فقط یک صورت را اسکن می کند و آن را به بدن عمومی انسان متصل می کند..

اسکن‌های سه‌بعدی را می‌توان با یک اسکنر سه بعدی اختصاصی، یک تلفن همراه با یک برنامه خاص، یا یک دستگاه فتوگرامتری با دوربین‌های زیادی در اطراف یک نقطه فوکوس گرفت. هنگامی که اسکن کامل شد، تصاویر گرفته شده توسط دوربین ها توسط کامپیوتر پردازش می شوند و به هم متصل می شوند تا صحنه ای سه بعدی را تشکیل دهند که قابل پرینت سه بعدی است.

پس از اسکن سه بعدی

پرینت سه بعدی تندیس و سردیس
گچ مدل هایی با جزئیات بالا تولید می کند که به راحتی می توان آنها را پس از پردازش کرد

سپس، مدل ایجاد شده در یک اسلایسر پری سه بعدی بارگذاری می شود و سپس به یک پرینت سه بعدی ارسال می شود. سرویس‌های حرفه‌ای معمولاً از پرینتر های سه‌بعدی رزینی با کیفیت بالا استفاده می‌کنند که جزئیات زیادی را در پرینت سه بعدی ارائه می‌کنند تا افراد حاضر در صحنه را به بهترین شکل به تصویر بکشند.

فیگور های پرینت سه بعدی را می توان در چند متریال از جمله PLA، گچ و فلز، بسته به اینکه سرویس شما در دسترس است یا پرینتر سه بعدی شما توانایی انجام آن را دارد، تهیه کرد. PLA کم هزینه ترین است اما گرفتن جزئیات کوچکتر را دشوار می کند. دو ماده دیگر عمدتاً توسط خدمات حرفه ای استفاده می شوند و مزایای منحصر به فرد خود را ارائه می دهند: گچ برای چاپ های دقیق عالی است (البته آنها شکننده هستند) و فلز استحکام زیادی ارائه می دهد.

در نهایت، مدل پرینت سه بعدی شده آماده پس از پردازش است، که می تواند شامل چند فرآیند مختلف مانند صاف کردن لایه ها (به عنوان مثال سنباده زدن)، رنگ آمیزی، و افزودن پوشش محافظ باشد. پس از پردازش، مدل چاپ شده را از یک پرینت سه بعدی معمولی به یک مجسمه یا فیگور سه بعدی با کیفیت بالا تبدیل می کند که می توانید آن را به دوستان و خانواده خود نشان داده و یا هدیه دهید.

گزینه های اسکن سه بعدی برای پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی تندیس و سردیس
اسکن سه بعدی روی گوشی راحت است اما معمولا اسکن های با کیفیت پایین تری تولید می کند.

اکنون که با فرآیند ایجاد آشنا شدید، بیایید به گزینه های گرفتن سلفی سه بعدی بپردازیم!

دو مسیر اصلی برای گرفتن سلفی سه بعدی وجود دارد: خودتان آن را انجام دهید و یا آن را به خدمات دهنده پرینت سه بعدی بسپارید.

هر دو مزایا و معایب خود را دارند، بنابراین ما تفاوت های آنها را بررسی می کنیم تا بتوانید تصمیم بگیرید کدام مسیر برای شما بهترین است.

اسکن سه بعدی با گوشی

اولین گزینه این است که فیگور یا مجسمه سه بعدی خود را با استفاده از سخت افزار خودتان انجام دهید. البته برای این گزینه پیش نیازهایی مانند دسترسی به دستگاه اسکن سه بعدی و پرینتر سه بعدی دارد. رفتن به مسیر DIY، به دلیل محدودیت‌های سخت‌افزاری اکثر مصرف‌کنندگان، معمولاً فیگور ها و تندیس های سه بعدی با کیفیت پایین تری به دست می‌آورد، اما این فرآیند را ارزان‌تر می‌کند و بیشتر یک تجربه یادگیری است.

شاید سخت ترین مانع در ساختن تندیس سه بعدی شما، بخش اسکن فرآیند باشد. بهتر است از دستگاهی استفاده کنید که برای اسکن است (مثلاً یک اسکنر سه بعدی) به جای یک برنامه اسکن روی تلفن همراه. این دستگاه‌های اختصاصی معمولاً اسکن‌هایی با کیفیت بالاتر با عیوب کمتر و جزئیات بیشتر ارائه می‌کنند.

با این حال، اگر تلفن تنها دستگاه اسکنی است که به آن دسترسی دارید، مطمئن شوید که یک برنامه اسکن خوب را انتخاب کرده اید. یک دستگاه کینکت مایکروسافت می تواند به عنوان یک دستگاه اسکن نیز کار کند.

پرینت سه بعدی تندیس و سردیس
پرینترهای سه بعدی رزین جزئیات دقیق تری را در چاپ نسبت به دستگاه های FDM ارائه می دهند.

در مورد پرینت سه بعدی اسکن، بیشتر افراد فقط به پرینتر های سه بعدی درجه مصرف کننده مانند سری Ender 3، Sovol S06 یا P1P آزمایشگاه بامبو دسترسی دارند. این پربنتر های سه بعدی ارزان قیمت FDM هنوز هم می توانند نتایج دقیقی ارائه دهند، اما طبیعتاً دارای خطوط لایه و سایر عیوب هستند.

پرینتر سه بعدی رزین مصرفی، مانند Elegoo Mars 3 یا Creality’s Halot-One Plus، معمولاً برای چاپ این نوع مدل‌ها بهتر هستند، زیرا جزئیات چاپ بالاتری را بدون خطوط لایه قابل مشاهده ارائه می‌دهند. مهم نیست از چه نوع پرینتر سه بعدی ای استفاده می کنید، می خواهید مدل را پس پردازش کنید، که ممکن است شامل صاف کردن لایه ها (مخصوصاً برای پرینت سه بعدی های FDM)، رنگ آمیزی و تکمیل سلفی سه بعدی شما باشد.

اگر یک اسکن آماده کرده اید اما به دنبال خدمات پرینت سه بعدی متناسب با نیاز خود هستید، با دکتر پرینتر، روند آسانی برای دنبال کردن خواهید داشت. اسکن را آپلود کنید، مواد را انتخاب کنید (رزین با جزئیات بالا این کار را انجام می دهد)، رنگ را انتخاب کنید (بعداً باید آن را رنگ کنید)، و سازنده ای را انتخاب کنید که به بهترین وجه بودجه و نیازهای زمانی شما را برآورده کند. مدل به درب منزل شما تحویل داده می شود و برای مرحله بعدی آماده می شود.

اسکن سه بعدی حرفه ای

پرینت سه بعدی تندیس و سردیس
خدمات دهندگان حرفه ای معمولاً از دکل های فتوگرامتری استفاده می کنند.

اگر شما ترجیح می دهید که اسکن سه بعدی توسط متخصصان این کار انجام شود،  سرویس های حرفه ای زیادی وجود دارند که می توانند این فرآیند را برای شما انجام دهند. این سرویس‌ها معمولاً به تجهیزاتی دسترسی دارند که برای مصرف‌کنندگان منفرد (از نظر قیمت) دور از دسترس هستند و قابلیت‌های اسکن و پرینت سه بعدی با وضوح بالا را برای به دست آوردن بهترین نتایج ارائه می‌کنند.

سرویس های ساخت تندیس و مجسمه و فیگور های سه بعدی حرفه‌ای معمولاً از شما می‌خواهند که شخصاً به استودیویی بروید، جایی که در نقطه فوکوس یک دستگاه فتوگرامتری قرار دارید، با دوربین‌های بسیار با وضوح بالا که از همه جهات عکس می‌گیرند. این دکل ها معمولاً در یک محیط کنترل شده (با چراغ های از پیش مرحله بندی شده، پس زمینه خالی) هستند تا از بالاترین کیفیت اسکن اطمینان حاصل شود. پس از تکمیل، این خدمات حرفه ای تصاویر اسکن شده را پردازش، ویرایش و برش می دهند تا برای پرینت سه بعدی آماده شوند.

سپس این شرکت‌ها سلفی سه بعدی شما را روی دستگاه‌های برتر، معمولاً پرینتر های سه بعدی رزینی، پرینت سه بعدی می‌کنند که جزئیات بسیار زیادی را ارائه می‌دهند. پس از پرینت سه بعدی مدل، با استفاده از مجموعه‌ای از روش‌های صاف‌سازی لایه و تکنیک‌های رنگ‌آمیزی دقیق، پس پردازش می‌شود تا از کامل بودن آن اطمینان حاصل شود. در نهایت مدل شما ارسال و تحویل شما می شود.

نکته ها و ترفندهای اسکن سه بعدی

پرینت سه بعدی تندیس و سردیس
ممکن است در اسکن سه بعدی توسط گوشی های همراه پرینت سه بعدی دقت کافی را نداشته باشد.

اکنون که همه چیز را در مورد تندیس های سه بعدی می دانید، ممکن است به دنبال ساخت یا تهیه عکس های خود باشید. اگر چنین است، در اینجا چند نکته و ترفند برای این فرآیند وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که سلفی سه بعدی شما به بهترین شکل ممکن نمایش داده می شود:

  • نورپردازی: نور می‌تواند بر اسکن سه بعدی شما تأثیر بگذارد، بنابراین بررسی اینکه شما (یا هرکسی که در حال اسکن هستید) در محیطی با نور خوب قرار دارید ضروری است. مطمئن شوید که اتاق را خیلی روشن نکنید، زیرا این امر همچنین می تواند منجر به نقص اسکن شود.
  • پس‌زمینه: در حالی که سلفی‌های معمولی معمولاً پس‌زمینه جالبی دارند، سلفی‌های سه بعدی نباید دارای پس‌زمینه باشند. مدل پرینت سه بعدی فقط شما (و شاید یک یا دو نفر دیگر) خواهید بود، بنابراین سعی کنید یک پس زمینه خالی (مثلا صفحه سفید) داشته باشید.
  • لباس: در حالی که احتمالاً برنامه ریزی می کنید که برای اسکن سه بعدی خود چه بپوشید، مطمئن شوید که لباس شما بدون چروک است. به خصوص با خدمات حرفه ای که از اسکنرهای باکیفیت استفاده می کنند، هر گونه نقص در لباس شما توسط اسکن ثبت می شود و احتمالاً در پرینت سه بعدی گنجانده می شود.
  • ژست: ژست، البته، بخش مهمی از هر سلفی است، چه دو بعدی یا سه بعدی. به یاد داشته باشید که در حالی که شما ماهیچه هایی برای حفظ تعادل خود دارید، سلفی پرینت سه بعدی شما اینطور نیست. به همین دلیل، ممکن است بخواهید در موقعیتی ژست بگیرید که به یک مدل سه بعدی اجازه می دهد عمودی بایستد.
  • اندازه: مقیاس بخش مهمی از طراحی پرینت سه بعدی است و شما باید ابعاد طرح سه بعدی نهایی خود را برای هدف مدل در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر در حال چاپ یک سلفی سه بعدی برای رویه کیک هستید، نمی خواهید مدل آن بزرگتر از کیک باشد.
  • پرینت سه بعدی: با توجه به جزئیات بسیار زیاد که معمولاً توسط اسکن سه بعدی ثبت می شود، چاپ یک سلفی سه بعدی با تمام جزئیات در مقیاس کوچک می تواند دشوار باشد. برای کسانی که سلفی‌های سه بعدی خود را انجام می‌دهند، قبل از چاپ سلفی سه‌بعدی، حتماً نمایه برش خود را با استفاده از پرینت‌های آزمایشی تنظیم کنید (مثلاً ارتفاع لایه، سرعت چاپ).
  • پس از پردازش: بخش پایانی فرآیند سلفی سه بعدی، پس پردازش است، از جمله صاف کردن لایه، رنگ آمیزی (رشته یا رزین)، و افزودن هرگونه کار تکمیلی دیگر به مدل چاپ شده شما. پس پردازش یک راه عالی برای رفع یا پوشاندن هرگونه نقص در مدل شما است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *