تعمیر پرینتر سه بعدی

تعمیر پرینتر سه بعدی

تعمیر هات اند پرینتر سه بعدی

چطور پرینتر سه بعدی خود را تعمیر کنیم؟

شما با داشتن مقداری دانش و تجربه در حوضه های الکترونیک، کامپیوتر و مکانیک تقریبا میتوانید تعمیر پرینتر سه بعدی خود را  به عهده بگیرید و مشکل آن را حل کنید.
اما اگر موفق به انجام آن نشدید تعمیرات پرینتر سه بعدی خود را به ما بسپارید ،دکتر پرینتر متخصص این کار است!

تعمیرپرینتر سه بعدی کرج

هر دستگاه پرینتر سه بعدی، ممکن است زمانی خراب شود یا به طور کلی از کار بیفتد. اگر به جای پرینتر سه بعدی تلویزیون یا مایکروویو شما به مشکل می خورد، می‌توانستید آن را به  تعمیراتی محله خود ببرید.
پرینتر سه بعدی را می توان در حوزه تعمیرات منحصر به فرد در نظر گرفت، زیرا معمولاً مشکلاتی است که خود کاربران می توانند آن را حل کنند.

این مورد به این دلیل است که امروزه اکثر پرینترهای سه بعدی ارزان و خانگی موجود در بازار به گونه ای طراحی شده اند که به راحتی نگهداری و تعمیر شوند.

وقتی در مورد تعمیر پرینتر سه بعدی صحبت می کنیم، در این مورد به پرینتر سه بعدی فیلامنتی (FDM) اشاره می کنیم. ما به چاپگرهای رزین نگاه نخواهیم کرد زیرا پرینتر سه بعدی FDM دارای قطعات قابل تعمیر بیشتری هستند. همچنین، تلاش برای تعمیر پرینتر سه بعدی رزینی، امری به مراتب پیچیده‌تر است و هرگونه تلاش برای انجام این کار، بدون شک هرگونه گارانتی یا گارانتی خدمات پس از فروش را باطل می‌کند. با توجه به این نکته، اگر نگرانی دارید که تعمیرات پرینتر شما ممکن است گارانتی آن را باطل کند، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که گارانتی پرینتر سه بعدی FDM خود را بررسی کنید.

در این مقاله، برخی از رایج ترین مشکلات را بررسی می کنیم و شما را برای شناسایی و رفع آنها راهنمایی می کنیم. برای مثال، ما بر روی پرینتر سه بعدی Ender 3 تمرکز خواهیم کرد، زیرا یکی از پرینترهایی است که اکثر کاربران ممکن است مالک آن باشند یا آن را بشناسند. همچنین بسیاری از ویژگی‌های مشابه با اکثر پرینتر های سه بعدی FDM موجود در بازار را دارد.

لطفاً توجه داشته باشید که توصیه‌های ارائه‌شده در این مقاله به‌عنوان یک راهنمای کلی است و نه به عنوان یک آموزش دقیق در مورد نحوه تعمیر پرینتر سه بعدی. طبیعتا هر برند و مدل پرینتر سه بعدی مشخصات و طراحی های متفاوتی برای قطعات خود دارد. بنابراین، برای جزئیات و راهنمایی بیشتر می توانید باما تماس بگیرید.

 

تعمیر پرینتر سه بعدی: چگونه پرینتر سه بعدی خودرا تعمیر کنیم؟​

نحوه نگهداری پرینتر سه بعدی:

نگهداری پرینتر سه بعدی

هنگام ارزیابی اینکه چه چیزی می تواند باعث ایراد در پرینتر سه بعدی شما شود، خوب است مسیر عیب یابی را دنبال کنید. این کار شامل بررسی هر علت احتمالی خطا و تعمیر آن قطعه یا تغییر تنظیمات مناسب است تا پرینتر سه بعدی شما دوباره کار کند. اگر تعمیر مورد نیاز است، امیدواریم این مقاله به شما ایده خوبی در مورد نحوه حل رایج ترین مشکلات ارائه دهد. اکنون، همه عیوب نیاز به تعمیر ندارند، و اینجاست که خطوط بین تعمیر و نگهداری محو می شود.

ضرب المثلی قدیمی وجود دارد که می گوید پیشگیری بهتر از درمان است، و این جایی است که تعمیر و نگهداری مطرح می شود. انجام منظم کارهای تعمیر و نگهداری پرینترسه بعدی می تواند از تعمیرات اولیه جلوگیری کند و همچنین کیفیت قطعات پرینت شده شما را حفظ کند.

بیایید نگاهی دقیق‌تر به مواردی که هر کدام ممکن است تاثیرگذار باشد بیاندازیم.

نگهداری پرینتر سه بعدی شامل موارد زیر است، اما به آن محدود نمی شود:

رعایت نظافت پرینتر سه بعدی: نباید تأثیر تمیز کردن منظم سطح هیت بد، چرخ دنده های اکسترودر، نازل، مسیرهای رفت و آمد تسمه محورها و موارد دیگر را دست کم گرفت.
محکم و سفت بودن قطعات: به میزان شل یا سفت بودن تسمه‌های محورها، نازل و لوله تفلون، هیت بد، بدنه پرینتر و موارد دیگر، ارتباط زیادی وجود دارد.
تراز کردن هیت بد: ممکن است ساده به نظر برسد، اما این می تواند از آسیب غیر ضروری به هیت بد و نازل پرینتر سه بعدی جلوگیری کند.

برخی از رایج ترین مشکلات می تواند گرفتگی، چسبندگی ضعیف به هیت بد و کیفیت پایین چاپ باشد. یک عامل اضافی که در اینجا باید در نظر داشت، هزینه فیلامنت هدر رفته است. اگر هیت بد شما تراز نباشد یا نازل شما مسدود شود، ممکن است چاپی را که ساعت ها ادامه داشته است را از دست بدهید.

 

تعمیر پرینتر سه بعدی: چگونه پرینتر سه بعدی خودرا تعمیر کنیم؟​

نحوه تعمیر پرینتر سه بعدی:

تعمیر چاپگر سه بعدی

برخلاف نگهداری صحیح، که با این کار تلاش می‌کنید از مشکلات جلوگیری کنید، تعمیر پرینتر سه بعدی زمانی راه حل شماست که این مشکل قبلاً رخ داده است.

همیشه بلافاصله پس از پیش آمدن مشکل برای پرینتر سه بعدی خود مشخص نیست که علت مشکل چیست، و در اینجاست که شما باید عیب یابی کنید.

همانطور که اشاره کردیم، حین تعمیر پرینتر سه بعدی عیب یابی اولین قدم برای شناسایی خطای احتمالی است. انجام موفقیت آمیز این امر کلید حل موثر و کارآمد یک مشکل است. برای نشان دادن این فرآیند، به ویژه نحوه عیب یابی، اجازه دهید به یک مثال خاص نگاهی بیندازیم: یک ترمیستور معیوب، که یک سنسور دما است که برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد نازل وجود دارد. بنابراین یک عنصر ایمنی بسیار مهم در پرینتر سه بعدی است.

 1. شناسایی مشکل
  یک هشدار “printer halted” روی صفحه نمایش داده می شود و از استفاده از پرینتر سه بعدی جلوگیری می کند. دما از چیزی که تعیین شده بود بالاتر رفته و همچنان در حال افزایش است. عنصر ایمنی وارد عمل می شود و المنت گرمایش نازل را خاموش می کند. علت این امر به احتمال زیاد ترمیستور معیوب است و اولین و ساده ترین چیزی است که باید بررسی شود. همچنین ممکن است متوجه شوید که مقداری فیلامنت سوخته است که ممکن است به نوبه خود به بلوک نازل چسبیده باشد. اگر قبلاً بوی سوختگی به مشامتان رسیده بود، این می‌توانست هشدار قبلی برای مشکل باشد!البته سوزاندن فیلامنت همچنین ممکن است به دلیل گرفتگی نازل، اکستروژن بیش از حد یا دمای بسیار بالا باشد، بنابراین ارزش دارد قبل از تعویض ترمیستور ابتدا این موارد را بررسی کنید.
 2. در نظرگرفتن ایمنی کار
  ابتدا پرینتر سه بعدی خود را خاموش کنید، از برق اصلی جدا کرده و اجازه دهید تا تا حد ایمن خنک شود.
 3. تهیه قطعات و ابزار
  یک ترمیستور جایگزین مورد نیاز است و می توان آن را به راحتی به صورت آنلاین خریداری کرد. ابزارهای دیگر عبارتند از آلن یا پیچ گوشتی مناسب، گیره، کاتر و موارد دیگر.
 4. اجرای تعمیر پرینتر
  برای تعمیر پرینتر سه بعدی پوشش و روکش سیلیکونی را از بلوک نازل جدا کنید. اگر فیلامنت ذوب شده ای وجود دارد، آن را با دقت بردارید. ممکن است در این مرحله نیاز به تعویض نازل داشته باشید (که در ادامه به آن خواهیم پرداخت). پیچ نگهدارنده ترمیستور را باز کنید. درپوش برد اصلی را بردارید و کانکتور ترمیستور را از برد بکشید. اتصالات کابل را در اطراف دسته سیم‌کشی هات اند برش دهید و سپس با احتیاط کابل ترمیستور را بکشید تا کاملا جدا شود. ترمیستور جدید را دوباره از طریق دسته سیم‌کشی وارد کرده و سپس روند اتصال را در برد و هات اند متصل کنید. بست های کابل را با بست های جدید تعویض کنید و سپس همه چیز را دوباره به حالت اولیه خود سرهم کنید.
 5. آزمایش کردن
  پرینتر سه بعدی خود را مجددا راه اندازی کنید و دمای هات اند را روی دمای دلخواه تنظیم کنید. سپس این باید کار کند و پس از رسیدن به هدف، افزایش دما متوقف شود.

این تنها یک مثال از یک مشکل نسبتاً رایج است که ممکن است رخ دهد، و باید به تجسم تفاوت بین تعمیر و نگهداری و عیب‌یابی و مراحل مختلف مربوط به هر یک کمک کند. در مرحله بعد، اجازه دهید نگاهی دقیق تر به برخی مسائل داشته باشیم.

همانطور که در مثال قبلی دیدیم، برای تعمیرات پرینتر سه بعدی خوب است که یک فرآیند استاندارد را برای شناسایی کامل مشکل پرینتر سه بعدی ، رفع و تست آن را دنبال کنید. بنابراین اکنون اجازه دهید برخی از رایج‌ترین تعمیراتی را که احتمالاً برای شما پیش بیاید را مرور کنیم.
 
 
همانطور که قبلاً ذکر شد، این مورد در پرینتر سه بعدی Ender 3 خواهد بود، و ما فرض می کنیم که شما دانش اولیه ای از نحوه کار چاپگر و اجزای آن دارید.
تعمیر پرینتر سه بعدی: چگونه پرینتر سه بعدی خودرا تعمیر کنیم؟​

تعمیر کنترلر پرینتر سه بعدی:

کنترلر پرینتر سه بعدی

مین برد یا مادربرد به عنوان مغز پرینتر سه بعدی و چیزی که باعث می شود تمامی قسمت های پرینتر سه بعدی شما به درستی کار کند شناخته می شود.

رایج‌ترین مشکل کنترلر پرینتر سه بعدی که ممکن است اتفاق بیفتد زمانی است که پرینتر سه بعدی به کلی کار نمی‌کند و وقتی پرینترسه بعدی خود را روشن می‌کنید  نمایشگر صفحه‌ای خالی نشان میدهد. اولین چیزی که در این مورد باید امتحان کنید این است که برق دستگاه را قطع و پس از یک دقیقه وصل کنید و ببینید که آیا مشکل هنور وجود دارد یا خیر. اگر مشکل باقی بماند، ممکن است زمان تعویض برد فرا رسیده باشد که به زودی به بررسی آن خواهیم پرداخت.

اگر پرینتر سه بعدی شما کار می‌کند و روشن می‌شود، اما آنطور که انتظار می‌رود کار نمی‌کند، ممکن است یک خطای اتصال یا نقص در صفحه اصلی وجود داشته باشد. وقتی می گوییم “آنطور که انتظار می رود کار نمی کند”، ممکن است به این دلیل باشد که یک استپر موتور به درستی کار نمی کند، auto home اشتباه کار می کند، یا هیت بد پرینتر سه بعدی شما به درستی گرم نمی شود. بسیاری از این مشکلات میتوانند از مین برد پرینتر باشند.

اکثر مشکلاتی که با آنها روبرو می شوید و قابل تعمیر هستند به دلیل سیم کشی ضعیف یا نادرست است. به دلیل تولید انبوه و نصب این بردها گاهی اوقات خطاهایی رخ می دهد. اینها تا زمانی که پرینتر سه بعدی استفاده نشود آشکار نمی شوند. به عنوان مثال، پایه های + و – در برخی از اتصالات، مانند فن ها و حتی منبع تغذیه، معکوس می شوند. این نوع مشکل حتی می تواند باعث شود که یک استپر موتور به صورت معکوس کار کند.

این مشکل به راحتی حل می شود زیرا هنگام نگاه کردن به اتصالات مادربرد قابل مشاهده است. هنگامی که متوجه شدید این مشکل است، اگر سیم‌کشی آسیب دیده است، ممکن است لازم باشد قطعه متصل به مین برد را تعویض کنید. این نیز گزینه ایمن تر خواهد بود مگر اینکه در تعمیر سیم کشی یا لحیم کاری مهارت خاصی داشته باشید.

همچنین، از آنجایی که کاربر می تواند برخی از اتصالات را برقرار کند (به عنوان مثال، تغییر ترمیستور همانطور که قبلاً ذکر شد)، ممکن است به یک اتصال در مین برد آسیب برساند.

با این حال، قطعات قابل سرویس دهی زیادی برای کاربر وجود ندارد، و محتمل ترین راه حل برای یک عیب، تعویض برد با یک برد جدید است.

برد پرینتر سه بعدی ender3

چند ورژن مختلف از مین بردها برای پرینتر سه بعدی سری Ender 3 وجود دارد. این بردها با انتشار نسخه های جدیدتر به روز شده اند. به عنوان مثال،Ender 3 استاندارد دارای نسخه قدیمی تری از مین برد نسبت به Ender 3 Pro خواهد بود و Ender 3 V2 دوباره دارای یک برد جدیدتر خواهد بود. با این حال، همه آنها چیدمان اولیه و اتصالات یکسانی دارند و به همان روش در دستگاه قرار می گیرند.

تعویض برد پرینتر سه بعدی نسبتاً ساده است. ابتدا مطمئن شوید که برق دستگاه قطع است و پرینتر از برق جدا شده است، و سپس سه پیچ نگهدارنده درپوش محفظه را باز کنید. به دقت توجه داشته باشید که هر سیم کجا وصل شده است، و شاید حتی برای اطمینان با تلفن خود عکس بگیرید. هر کابل متصل را با دقت یکی یکی جدا کنید تا زمانی که همه چیز جدا شود. سه یا چهار پیچ نگهدارنده که برد را در جای خود نگه می دارند بردارید و سپس برد خارج می شود.

جای گذاری برد جدید به سادگی فرآیند باز کردن برد خراب است اما مطمئن شوید که همه چیز به درستی و محکم وصل شده است. در این مرحله، ممکن است نیاز به به‌روزرسانی فریمور داشته باشید، اما این بستگی به برد جایگزین شده دارد. به عنوان مثال، اگر جایگزینی مشابه با نسخه مشابه باشد، اتصال مجدد باید یکسان باشد و به روز رسانی سیستم عامل لازم نیست.

پرینتر سه بعدی خود را دوباره مونتاژ و راه اندازی  کنید، امیدوارم به خوبی کار کند!
 
 • سختی کار:متوسط
 • قطعات و ابزار مورد نیاز:آلن و مین برد نو
 • اقدامات ضروری:برق پرینتر سه بعدی قطع باشد

 

تعمیر پرینتر سه بعدی: چگونه پرینتر سه بعدی خودرا تعمیر کنیم؟​

تعمیرات استپر موتور و درایور پرینتر سه بعدی:

استپرموتور پرینتر سه بعدی

استپر موتور ها سه محور و اکسترودر پرینتر سه بعدی را حرکت می دهند. احتمالاً رایج‌ترین موردی که معیوب می‌شود، استپر موتور اکسترودر است، زیرا این موتور سخت‌ترین کار را انجام می‌دهد و بیشترین فشار بین استپر موتورهای پرینتر سه بعدی روی این موتور است. از نشانه‌های معیوب بودن یا درست کار نکردن آن می‌توان به صدای زیاد، گرمای بیش از حد و عدم چرخش صحیح شفت موتور اشاره کرد. سایر مسائل مربوط به اکستروژن را می توان در جاهای دیگر نسبت داد (گرفتگی نازل، مشکلات تزریق فیلامنت)، اما هنگامی که احتمال وجود این مشکلات حذف شدند، احتمالاً مشکل از استپر موتور اکسترودر است.

مجدداً، مانند مین برد پرینتر سه بعدی، واقعاً هیچ قطعه قابل تعمیری برای موتور وجود ندارد، بنابراین در صورت خرابی نیاز به تعویض دارد. تعویض موتور محورهای پرینتر سه بعدی نسبتاً آسان است، اما موتور اکسترودر کار بیشتری دارد.

برای تعمیرات پرینتر سه بعدی در این قسمت ابتدا باید قسمت اکسترودر متصل به موتور را جدا کنید (ما در ادامه به مجموعه اکسترودر خواهیم پرداخت). باید مراقب باشید که هیچ یک از قطعات کوچک یا پیچ و مهره را گم نکنید. خواهید دید که موتور توسط چهار پیچ در جای خود نگه داشته شده و به گنتری محور Z متصل شده است. هنگامی که همه چیز را جدا کردید، این موردی است که با موتور جدید همه چیز را مجدداً به جایی که بود جمع کنید و بررسی کنید که سیم به سوکت موتور به طور صحیح وصل شده باشد.

در قسمت تست اطمینان حاصل کنید که موتور اکسترودر پرینتر سه بعدیشما  هنگام استفاده به درستی می چرخد و کار می کند.
 
 • سختی کار:آسان
 • قطعات و ابزار موردنیاز:آلن یا پیچ گوشتی به همراه استپر موتور
 • اقدامات ضروری:بهتر است در حال انجام کار پرینتر خاموش باشد

 

تعمیر پرینتر سه بعدی: چگونه پرینتر سه بعدی خودرا تعمیر کنیم؟​

تعمیر چرخ v-slot و تسمه پرینتر سه بعدی:

چرخ پرینتر سه بعدی

چرخ های وی اسلات نگهدارنده را در امتداد محور مربوطه حرکت می دهند. بدیهی است که اینها باید چیزی داشته باشند که آنها را به حرکت درآورد، بنابراین از طریق تسمه به موتورهای پله ای متصل می شوند.

چرخ‌ها و تسمه‌های نگهدارنده می‌توانند پس از استفاده مداوم آسیب ببینند. اگر واگن‌ها به آرامی حرکت نکنند، شناسایی مشکل کاملاً آشکار است. گفتنی است، اگر به بخش خود در مورد موتورها مراجعه کنیم، ممکن است این نیز ناشی از عملکرد ضعیف اسلایدر باشد. با این حال، در چنین نمونه ای، اسلایدر ها اصلاً حرکت نمی کنند.

در مورد چرخ های اسلایدر پرینتر سه بعدی، این چرخ ها در مجموعه های سه تایی برای هر یک از محورها هستند و در امتداد شکاف V قاب دروازه ای قرار دارند. مشکلات رایج ممکن است ساییدگی چرخ واقعی یا گیرکردن بلبرینگ در مرکز باشد. تعویض دوباره در اینجا بهترین گزینه است و به معنای شل کردن مهره های غیرعادی روی اسلایدر، جدا کردن تسمه ها و برداشتن خود اسلایدر است. می توانید کل اسلایدر را جایگزین کنید، اما احتمالاً بهتر است چرخ های متخلف را بردارید و آنها را تعویض کنید.

تسمه پرینتر سه بعدی

تسمه پرینتر سه بعدی نیز می تواند ساییده شود و در تعمیر پرینترسه بعدی باید به آن دقت نمود، بنابراین می توانید آن را در این مرحله تعویض کنید. با این حال، اگر می توانید ساییدگی تسمه را به عنوان مشکل برای کارکرد درست پرینتر سه بعدی خود تشخیص دهید ، ممکن است نیازی به برداشتن کامل اسلایدر نباشد. ابتدا و انتهای تسمه را باز کنید آن را از بین پولی ها و بلبرینگ ها آزاد کنید و آن را جایگزین کنید.

 • سختی کار:آسان
 • قطعات و ابزار موردنیاز:آلن یا پیچ گوشتی به همراه تسمه و چرخ V-slot
 • اقدامات ضروری:ندارد

 

تعمیر پرینتر سه بعدی: چگونه پرینتر سه بعدی خودرا تعمیر کنیم؟​

تعمیرات فن پرینتر سه بعدی:

فن پرینتر سه بعدی
فن ها بخشی جدایی ناپذیر از عملکرد روان پرینتر سه بعدی هستند. بدیهی است که آنها برای خنک کردن قسمت هایی از پرینتر سه بعدی که ممکن است مستعد گرم شدن بیش از حد هستند، قرار بگیرند.
 

پرینتر سه بعدی Ender 3 دارای سه فن می باشد: یکی برای خنک کردن مین برد، یکی برای قسمت هات اند و دیگری فن لایه ها است که برای خنک کردن فیلامنت ذوب شده که از سر نازل خارج شده است وجود دارد.

این فن ها از پلاستیک ساخته شده اند و پره آن ها به راحتی می شکنند. اگر فن پرینتر سه بعدی شما دچار مشکل شده باشد، اولین هشدار یک صدای ناخوشایند از فن خواهد بود و باید برای تعمیر فن پرینتر سه بعدی خود اقدام نمایید.

با این حال، ممکن است متوجه شوید که فن آنطور که انتظار می رود کار نمی کند. به عنوان مثال، این ممکن است به نوبه خود نتایج ضعیفی از پرینت سه بعدی شما از نظر خنک کننده و چسبندگی صفحه ایجاد کند. نوسان دمای هات اند نیز ممکن است مقدمه ای برای خرابی فن باشد.

اگر مشکوک هستید یا می بینید که فن پرینتر سه بعدی شما به درستی کار نمی کند، اولین کاری که باید انجام دهید حذف گرد و غبار یا کثیفی روی فن است که ممکن است وجود داشته باشد. انجام این کار با جاروبرقی نسبتاً ساده است. اگر هنوز فن به درستی کار نکرد، ممکن است لازم باشد فن را تعویض کنید.

اگر فن مین برد پرینتر سه بعدی شما دچار مشکل شده است وقت تعویض آن است، این کار واقعاً آسان است، زیرا فقط با چند حرکت ساده میتوانید آن را تعویض کنید،در مرحله اول پلیت فلزی زیر پرینتر سه بعدی خود را باز کرده سپس  پیچ فن هارا باز کرده و با جدا کردن سیم فن از روی مین برد کار تقریبا تمام است. همین مراحل را با جایگزین کردن یک فن نو به عقب برگردید و از اینکه پوشش بدنه اصلی به درستی محکم شده است اطمینان حاصل کنید.
 
وقتی نوبت به دو فن روی مجموعه داغ پایان می رسد (یعنی فن داغ و پنکه برای قسمت خنک کننده)، باید کل تنظیمات را از اسلایدر محور X بردارید و فن(ها) را بردارید. همانطور که خواهید دید، کابل هر فن از طریق خوشه سیم‌کشی می‌گذرد و به برد اصلی متصل می‌شود. برای حذف این مورد، باید سیم ها را پس از جدا شدن از صفحه اصلی، از طریق پوشش کابل خوشه سیم کشی تغذیه کنید. این کار مستلزم قطع اتصالات کابل و یک فرآیند نسبتاً مشکل از طریق تغذیه و سپس معکوس کردن برای تغذیه سیم جدید است.
 
حال نوبت به دو فن روی هد پرینتر سه بعدی فن خنک کننده هات اند و فن لایه ها که خنک کردن فیلامنت خارج شده از نازل را بر عهده دارد، برای تعویض این فن ها باید کاور پرینتر سه بعدی خود را باز کنید و حالا میتوانید فن ها و سوکت آن ها را ببینید به راحتی میتوانید سوکت فن هارا از روی برد جدا کرده و آن را با فن نو تعویض کنید البته قبل از اینکار باید برق پرینتر سه بعدی شما قطع باشد!
 • سختی کار:متوسط
 • قطعات و ابزار موردنیاز:آلن یا پیچ گوشتی به همراه فن های مورد نیاز
 • اقدامات ضروری: برق پرینتر سه بعدی قطع باشد و هات اند  و نازل باید خنک باشد
تعمیر پرینتر سه بعدی: چگونه پرینتر سه بعدی خودرا تعمیر کنیم؟

تعمیر نمایشگر LCD پرینتر سه بعدی:

lcd پرینتر سه بعدی

نمایشگر پرینتر سه بعدی رابط کاربری یا UI پرینتر سه بعدی شما است که با استفاده از این مانیتور میتوانید پرینتر سه بعدی خودرا مدیریت و کنترل نمایید. در مورد پرینتر سه بعدی Ender 3،  یک رابط کاربری ساده به نظر می رسد که برای حرکت در منو می توانید با چرخاندن یک ولوم قابل کلیک در منو بالا و پایین رفته یا مقادیر را تغییر دهید.

عیب اصلی که ممکن است برای نمایشگر پرینتر سه بعدی پیش بیاید و در تعمیر پرینتر سه بعدی خود باید به آن دقت کنید، وقتی پرینتر سه بعدی خودرا روشن میکنید صفحه نمایشگر سفید یا صفحه خالی را نشان میدهد. سوسو زدن یا متن غیرقابل فهم می‌تواند مشکل دیگری باشد، و همچنین وقتی که ولوم کنترلی نمایشگر به درستی کار نمیکند.

مشکل سوم اتصال ضعیف به مین برد است که حتی ممکن است باعث روشن نشدن صفحه نمایش شود.  صفحه نمایش ender 3 دارای سه ترمینال در پشت است که می توانید کابل نواری 10 پین را به آن وصل کنید. در صورت متصل کردن کابل فلت به سوکت اشتباه نمایشگر طبیعتا نمایشگر پرینتر سه بعدی شما به درستی کار نمیکند.

در این سناریو، ما به صفحه نمایش Ender 3 اشاره می کنیم که یک صفحه نمایش LCD آبی است. چاپگرهای دیگر ممکن است رنگ‌ها و عملکردهای پیشرفته‌تری داشته باشند، اما احتمالاً همگی یک کابل واحد دارند که آنها را به مین برد متصل می‌کند.

پرینتر سه بعدی

مانند هر پرینتر سه بعدی دیگری، آنچه روی نمایشگر نمایش داده می شود توسط سیستم عاملی که آن را کنترل می کند تعیین می شود. شما می‌توانید با آپلود کردن فریمور جدید پرینتر سه بعدی خود بر روی کارت MicroSD، و قرار دادن آن در چاپگر در حالی که دستگاه خاموش است، و سپس آن را روشن کنید، فریمور به‌روز را روی صفحه دانلود کنید. به روز رسانی باید به طور خودکار انجام شود و رابط کاربری شما باید آماده استفاده باشد. این اولین کاری است وقتی که صفحه نمایش روشن می شود اما به درستی نمایش داده نمی شود باید به تعمیر پرینتر سه بعدی خود فکر کنید.

وقتی صحبت از دانلود یا آپدیت فریمور پرینتر سه بعدی می‌شود، باید مطمئن شوید که فریمور دانلودی نسخه صحیح هم برای چاپگر و هم برای صفحه نمایش را دانلود می‌کنید که در تعمیر پرینتر سه بعدی خود دچار مشکل نشوید. جستجو در وب سایت سازنده دستگاه باید لیستی از آخرین نسخه سیستم عامل را به شما ارائه دهد، اما می توانید گزینه های دیگری را نیز در سایت های دیگر پیدا کنید. همچنین شایان ذکر است که اگر قصد ارتقای صفحه نمایش را دارید، باید بررسی کنید که آیا با صفحه اصلی چاپگر سازگار است.

در مورد خطاهای فیزیکی، ممکن است یک خطای الکتریکی در صفحه نمایش نیز وجود داشته باشد، که لزوماً واضح نیست، اما به این معنی است که بعید است چیزی نمایش داده شود. این چیزی نیست که بتوانید به راحتی آن را برطرف کنید، زیرا صفحه نمایش مشابه مین برد است زیرا هیچ بخش قابل سرویس دهی توسط کاربر وجود ندارد.

بنابراین تنها گزینه تعویض صفحه نمایش است. این فقط یک مورد باز کردن محفظه مین برد و جدا کردن کابل، وصل کردن مانیتور جدید و سپس برگرداندن همه چیز به حالت اولیه است. صفحه نمایش های جدید معمولاً به صورت برنامه نویسی شده هستند، اما در شرایط نادر، ممکن است نیاز به به روز رسانی سیستم عامل داشته باشید.

 • سختی کار:آسان
 • قطعات و ابزار موردنیاز:آلن
 • اقدامات ضروری: برق پرینتر سه بعدی قطع باشد

 

تعمیر پرینتر سه بعدی: چگونه پرینتر سه بعدی خودرا تعمیر کنیم؟​

تعمیر هات اند پرینتر سه بعدی:

تعمیر هات اند پرینتر سه بعدی

هات اند آخرین قطعه در روند تزریق مواد اولیه در پرینتر سه بعدی است و میتوان آن را دردسر ساز ترین قطعه پرینتر سه بعدی نام گذاری کرد و بیشترین تعمیرات پرینتر سه بعدی به این بخش تعلق میگیرد! دمای هات اند مطابق با دمای ذوب فیلامنت تنظیم میشود. سپس فیلامنت از طریق هات اند هل داده یا “اکسترود می شود” و روی بستر چاپ قرار می گیرد تا جسم چاپ شده سه بعدی را تشکیل دهد.

کل قسمت هات اند از نازل، بلوک گرمایش، ترمیستور و بلوک هات اند تشکیل شده است.

مشکلات هات اند پرینتر سه بعدی می تواند شامل ترمیستور معیوب یا نازل گرفته، سوخته یا فرسوده باشد. اگر در حال تعویض نازل هستید، همیشه توصیه می‌شود که هات اند را قبل از برداشتن و قرار دادن نازل تا دمای220 درجه گرم کنید. همیشه هنگام انجام این کار احتیاط کنید.

جدا از این مسائل، شایع ترین آنها ممکن است گرفتگی نازل باشد، که می تواند ناشی از چند چیز باشد: اکستروژن بیش از حد، تنظیمات دما اشتباه، یا شکاف بین لوله تفلون و نازل. باز هم، هنگام تلاش برای یافتن دلیل گرفتگی نازل پرینتر سه بعدی برای هات اند، ایده آل است که آن را روی دمای قابل استفاده تنظیم کنید.

اگر مشکوک به گرفتگی نازل هستید، اولین و ساده ترین راه حلی که ممکن است امتحان کنید، کشش سرد ( “اتمیک”) است. این کار به این صورت انجام میشود که وقتی نازل داغ است فیلامنت را از طریق اکسترودر پرینتر سه بعدی خود وارد نازل کرده و دمای نازل را به 100 درجه کاهش دهید صبر کنید تا دما به دمای مورد نیاز برسد سپس فیلامنت را به بیرون کشیده و ناخالصی هایی که باعث گرفتگی نازل شده بودند روی فیلامنت باقی میماند.

اگر این کار جواب نداد، گام بعدی این است که هات اند پرینتر سه بعدی خود را با دمای پرینت گرم کرده و سوزن های تمیزکننده نازل یا هر سوزنی که با قطر داخلی نازل شما همخوانی داشته باشد را وارد نازل داغ شده پرینتر خود کنید و این باعث بیرون آمدن مواد اولیه گیر کرده در نازل میشود.

هر گونه مشکل در بلوک گرمایش، المنت گرمایشی یا ترمیستور(سنسور دما) به معنای از کار افتادن کامل پرینتر سه بعدی شما است که احتمال تعویض کلی هات اند پرینتر سه بعدی وجود دارد.

 • سختی کار:سخت
 • قطعات و ابزار موردنیاز:آلن، آچار بازکردن نازل،نازل و قطعات مورد نیاز دیگر
 • اقدامات ضروری: نیاز است نازل داغ باشد پس مراقب دستان خود باشید!

 

تعمیر پرینتر سه بعدی: چگونه پرینتر سه بعدی خودرا تعمیر کنیم؟​

تعمیر اکستودر پرینتر سه بعدی:

تعمیر اکسترودر پرینتر سه بعدی

ما قبلاً به جایگزینی موتورها در پرینتر سه بعدی نگاه کرده بودیم، اما در مورد مشکلات خود اکسترودر چطور؟ این مکانیزم فیلامنت را برای اکستروژن از طریق انتهای داغ وارد لوله تفلون می کند که در پرینترهای سه بعدی بیشتر نیاز به تعمیر پیدا میکند.

همه پرینترهای سه بعدی Ender 3 از کارخانه با یک اکسترودر ارزان عرضه می شوند که به خوبی کار می کند اما در نهایت فرسوده می شود و می شکند یا قدرت خود را از دست میدهد. رایج ترین قسمتی که شکسته می شود بازوی اهرمی اکسترودر است که می تواند ترک بخورد.

اگرچه این تعمیر نسبتاً ساده است، اما همانطور که قبلاً توضیح دادیم، این تعمیر می تواند کمی مشکل باشد زیرا باید استپرموتور را باز کنید. این شامل بازکردن پیچ نگهدارنده اهرم اکسترودر است که تمام پیچ های باقی مانده نگهدارنده اکسترودر را در معرض موتور قرار می دهد. اینها را باز کنید و سپس با استفاده از اکسترودر، روند را معکوس کنید. اکسترودر جایگزین شده می‌تواند فلزی باشند.

با این حال، حتی با وجود یک اکسترودر فلزی جدید، قطعات و اجزای سازنده همچنان می‌توانند فرسوده شوند و بشکنند. بیشترین سایش احتمالاً به خود چرخ دنده خواهد بود. با شل کردن مهره های ریز که آن را در جای خود نگه داشته اند، آن را بردارید. اگر خوش شانس باشید، به اندازه کافی شل است که می توانید آن را با دست یا با یک انبردست بردارید. اگر بدشانس باشید، به ابزاری برای خارج کردن دنده نیاز دارید تا دنده را از محور محرک بیرون بکشید.

فنر نیز می تواند ساییده شود، اما تغییر آن ساده و قابل توضیح است.

 • سختی کار:آسان
 • قطعات و ابزار موردنیاز:آلن، اکسترودر نو به همراه فنر و متعلقات
 • اقدامات ضروری: پرینتر سه بعدی ترجیها خاموش باشد.

 

تعمیر پرینتر سه بعدی: چگونه پرینتر سه بعدی خودرا تعمیر کنیم؟​

تعویض لوله باودن پرینتر سه بعدی:

لوله باودن پرینتر سه بعدی

در پرینتر های سه بعدی که اکسترودر آنها دایرکت نیست و اکسترودر روی هد دستگاه نصب نشده است، لوله باودن چیزی است که فیلامنت را از اکسترودر به هات اند می رساند. قابل مشاهده است و از سه قسمت تشکیل شده است: خود لوله و یک اتصال دهنده پنوماتیکی در هر انتها.

عیوب یا مشکلات معمول از انسداد ناشی از عوامل متعددی ناشی می‌شوند، مانند له شدن لوله، هوای داخل لوله، کج بود برش انتهای لوله یا شل بودن اتصال. حل هر یک از این موارد بسیار آسان است.

یک کاتر لوله لبه صاف در هر انتها را تضمین می کند و در نتیجه از ورود هوا جلوگیری می کند. اتصال باید محکم باشد و مستقیماً به سمت نازل و هات اند در یک انتها و اکسترودر در طرف دیگر قرار گیرد. یک گیره کوچک روی کانکتورها لازم است تا اطمینان حاصل شود که لوله نمی تواند به راحتی بیرون کشیده شود. دندانه های رابط پنوماتیکی ممکن است فرسوده شوند، بنابراین اگر لوله به طور مداوم شل می شود، ممکن است نیاز به جایگزینی باشد.

اگر هر یک از این مشکلات را شناسایی کردید، پیروی از فرآیندهای بالا باید آنها را حل کند.

البته، شاید یکی از بهترین تعمیرات پرینتر سه بعدی شما جایگزینی اکسترودر و هات اند باودن پرینتر سه بعدی شما با یک اکسترودر دایرکت باشد که قطعا کم دردسرتر خواهد بود . این اساساً مشکلات ناشی از طول لوله را از بین می برد و در نتیجه احتمال گرفتگی را کاهش می دهد. افزودن یک اکسترودر دایرکت به جای تعمیر پرینتر سه بعدی یک ارتقاء پرینتر سه بعدی  است و توصیه می شود زمان و هزینه را در مقابل بهبود در نظر بگیرید. همچنین ممکن است لازم باشدفریمور را به‌روزرسانی کنید و در برخی موارد حسگرهای اند استاپ را تنظیم کنید تا کالیبره پرینتر سه بعدی شما بهم نریزد و درست کار کند.

 • سختی کار:آسان
 • قطعات و ابزار موردنیاز:لوله و رابط های پنوماتیک مناسب پرینتر سه بعدی شما و ابزار برش لوله یا کاتر
 • اقدامات ضروری: مواظب تیزی تیغ ابزار برش لوله باشید

 

تعمیر پرینتر سه بعدی: چگونه پرینتر سه بعدی خودرا تعمیر کنیم؟​

تعمیر هیت بد پرینتر سه بعدی:

تعمیر هیت بد پرینتر سه بعدی

هیت بد صفحه پرینت سه بعدی شما است و برای دستیابی به یک پرینت سه بعدی موفق، درست پرینت شدن لایه اول ضروری است. یک عنصر گرمایشی در زیر هیت بد به صورت ترموستاتیک توسط مین برد و نمایشگر کنترل می شود تا به دمای مورد نیاز برسد. گرمایش هیت بد برای اطمینان از چسبندگی خوب مهم است. مشکلات احتمالی می تواند این باشد که هیت بد پرینتر سه بعدی شما گرم نمی شود یا آسیب دیده یا حتی تاب برداشته است.

وقتی در مورد هیت بد صحبت می کنیم، این صفحه گرم شده است که قطعه پرینت شده روی آن قرار می گیرد. اگر سطح پرینت سه بعدی آسیب ببیند، نیاز به تعویض دارد.

اگر هیت بد پرینتر سه بعدی شما گرم نمی شود، احتمالاً ایراد از خود المنت یا هیتر است و بنابراین نیاز به تعویض کامل دارد. با این حال، یک مشکل نسبتا رایج که در برخی ازپرینتر های سه بعدی Ender 3 های جدید دیده می شود این است که سیم های گرمکن با قطبیت معکوس به هم وصل شده اند. این شبیه به مشکلی است که در “Mainboard” برجسته کردیم. این مشکل به معنای باز کردن پوشش اصلی برد و شناسایی و معکوس کردن سیم ها به موقعیت های صحیح است.

اگر المنت گرمایشی معیوب باشد، نیاز به تعویض کل هیت بد دارد، که یک فرآیند نسبتاً بزرگ است. برای سهولت، بهتر است چاپگر را به طور کامل از برق جدا کنید و سپس آن را وارونه کنید. چرخ های تسطیح تخت و سپس پیچ های نگهدارنده هیت بد را به اسلایدر محور Y به طور کامل بردارید. المنت حرارتی به قسمت زیرین صفحه چاپ متصل شده است، بنابراین می توانید آن را در این مرحله بردارید. برای بقیه تنظیمات، همه چیز را بردارید و مطمئن شوید که از مین برد جدا شده است.

سپس، مانند اکثر تعمیرات یا تعویض‌ها، این مورد معکوس کردن فرآیند و مونتاژ مجدد همه چیز است. فرآیند آزمایش شامل روشن کردن و گرم کردن تخت و اطمینان از اینکه همه چیز همانطور که باید با یک چاپ آزمایشی کار می کند.

 • سختی کار:سخت
 • قطعات و ابزار موردنیاز: آلن یا پیچ گوشتی، هیت بد یا ترمیستور نو
 • اقدامات ضروری: پرینتر حتما از برق کشیده شده باشد و هنگام برعکس کردن فطب سیم های هیت بد مواظب باشید.

ما در این بلاگ سعی کردیم تا آموزش های جامع و کاربردی در رابطه با تعمیر پرینتر سه بعدی به شما ارائه دهیم و امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

اما توجه داشته باشید تعمیرات تخصصی پرینتر سه بعدی در مجموعه دکتر پرینتر انجام می شود که می تواند خیال شما را از هرگونه مشکلی در پرینتر سه بعدیتان راحت کرده و لذت ساخت بدون محدودیت را در شما دوباره زنده کند.

منبع: all3dp.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *