تعمیر پرینتر سه بعدی

نحوه کالیبره پرینتر سه بعدی

تراز پرینتر سه بعدی

چطور پرینتر سه بعدی خود را کالیبره کنیم؟

در این آموزش ما قصد داریم به شما نحوه کالیبره پرینتر سه بعدی و تراز کردنن هیت بد آن را آموزش دهیم. امیدواریم برای شما مفید باشد

تعمیرپرینتر سه بعدی کرج
تراز پرینتر سه بعدی

تراز کردن هیت بد پرینتر سه بعدی برای  پرینت باکیفیت بسیار مهم است. تمام آنچه را که باید بدانید را  با خواندن این وبلاگ بیاموزید و سه مرحله برای تراز کردن هیت بد پرینتر سه بعدی خود انجام دهید.

 

بخش عمده ای از جادوی پرینتر سه بعدی FDM در فیلامنت آن است. این ماده در دماهای معینی رفتار قابل پیش بینی دارد و کنترل شکل آن را ممکن می سازد و ما را قادر می سازد یک شی چاپ شده سه بعدی تولید کنیم.

چندین نکته کلیدی وجود دارد که باید هنگام استفاده از پرینتر سه بعدی در نظر بگیرید تا بتوانید چاپی با کیفیت و موفق داشته باشید. یکی از تاثیرگذارترین آنها هیت بد تراز است زیرا احتمال اکسترود شدن یکنواخت مواد در کل سطح قطعه را افزایش می دهد.

در این مقاله، همه چیزهایی را که باید در مورد تراز کردن هیت بد بدانید گفته شده است، با نحوه شناسایی مشکلات شروع می کنیم. بعداً، ما همچنین درباره زمان و نحوه تنظیم ارتفاع Z صحبت خواهیم کرد، که گاهی اوقات می تواند مورد استفاده قرار گیرد.


تراز کردن پرینتر سه بعدی
اگر لایه اول پرینت شما به درستی پرینت نشود نشانه خوبی برای ادامه پرینت نیست!

به طور کلی لایه اول پرینت سه بعدی مهم ترین قسمت از پرینت یک قطعه است!
در پرینت لایه اول باید تمامی لایه های پرینت شده به صورت یکنواخت و مثل یک ورق کاغذ پرینت شود و فاصله نازل از سطح هیت بد باید به درستی تنظیم شود تا فیلامنت مذاب خارج شده از نارل به مقدار لازم فشرده شود و چسبندگی لازم به سطح هیت بد را داشته باشد.

در اینجا چند نشانه از تراز نبودن هیت بد پرینتر سه بعدی را میبینیم.

  • فیلامنت به هیت بد نمیچسبد
  • فیلامنت در بعضی جاها از نازل خارج نمیشود
  • ارتفاع و عرض فیلامنت در قسمت های مختلف لایه باهم متفاوت است
  • شکاف بین فیلامنت در لایه باهم متفاوت است

حالا میدانیم دنبال حل چه مشکلی هستیم ،حالا به حل این مشکلات میپردازیم.

کالیبره پرینتر سه بعدی

سنسور اتوبد لولینگ
یک سنسور اتوبد لولینگ باعث صرفه جویی در زمان شما میشود!

سریع ترین و ساده ترین راه برای رفع مشکلات مربوط به تراز نبودن هیت بد، استفاده از سنسور تراز خودکار هیت بد (ABL) است. انواع مختلفی از سنسورهای اتوبدلولینگ وجود دارد. صرف نظر از تفاوت های تکنولوژیکی بین آنها، همه آنها اساساً فاصله بین نازل یا سنسور و سطح ساخت را اندازه می گیرند.

علاوه بر افزودن سنسور تراز کردن خودکار سطح به یک به‌روزرسانی فریمور نیز نیاز است تا مادربرد پرینتر بتواند پالس هارا شناسایی کند، بنابراین مهم است که این را نیز در نظر داشته باشید
 
حتی با سنسور تراز خودکار ، ایده خوبی است که به‌طور دوره‌ای تراز هیت بد را به صورت دستی انجام دهید زیرا سیستم‌های تراز خودکار در واقع هیت بد را تراز نمی‌کنند. همچنین، اگر با اجزای چاپگر خود آشنایی بیشتری داشته باشید، در صورت بروز مشکل، قادر خواهید بود هر چیزی را برطرف کنید..

 

تراز دستی هیت بد

برای دستگاه هایی که سنسور تراز خودکار ندارند باید هیت بد پرینتر را به صورت دستی کالیبره کنید.

برای انجام این کار نیاز به یکسری ابزارهای ساده داریم که در ادامه به آنها میپردازیم.

  • کاغذ – شما به یک برگه A4 نیاز دارید که به کمک آن بتوانید فاصله نوک نازل تا هیت بد را اندازه گیری کنید،در واقع فاصله بین نوک نازل و هیت بد باید به طوری باشد که وقتی کاغذ را زیر نازل جابجا میکنید کاغذ بلرزد.
  • پیچ گوشتی یا آچار آلن – معمولا پرینترهای سه بعدی مهره هایی بزرگ در زیر هیت بد دارند که مارا از این ابزار بی نیاز میکند اما به طور کلی پیچ های هیت بد پرینتر سه بعدی شما قطعا با این دو ابزار قابل باز و بسته شدن هستند و به کمک این ابزار ها میتوانید فاصله نازل از سطح هیت بد را به طور دقیق تنظیم کرد
  • برس فلزی – برای اینکه دقت کالیبره شما افت نکند و پلاستیک ذوب شده ای نوک نازل جا نمانده باشد باید نازل را گرم کرده و با برس فلزی نازل پرینتر خود را تمیز کرده و با خیال راحت کالیبره پرینتر سه بعدی خود را انجام دهید.
لایه اول پرینت سه بعدی
برخی پرینتر ها مجهز به پد پرینت هستند و در آنها نیازی به تیغ برای کندن قطعه نیست!

 

  • کارتک تیغ دار  – برای جدا کردن قطعه پرینت سه بعدی شده یا چسب اضافی از صفحه پرینت نیاز به ابزاری مثل کارتک تیغ دار نیاز داریم.اما مراقب باشید که صفحه ساخت را خط نیاندازید.
  • الکل ایزوپروپل _برای تمیز کردن سطح هیت بد پرینتر سه بعدی و صفه ساخت پرینتر خود نیاز به حلالی مانند الکل ایزوپروپیل دارید تا بتوانید روی سطحی تمیز و به دور از گرد و خاک پرینت کنید.

آماده سازی

کالیبره پرینتر سه بعدی
تمیز کردن هیت بد یا شیشه پرینتر سه بعدی اولین مرحله برای کالیبره پرینتر سه بعدی است

قبل از انجام تراز کردن پرینتر سه بعدی خود نیاز است تا همه چیز تمیز باشد.

تمیزکردن نازل

یک نکته خیلی مهم! اگر روی نازل خود پلاستیک ذوب شده میبینید این پلاستیک باعث از بین رفتن فاصله نازل تا صفحه ساخت میشود!
خوشبختانه تمیز کردن نازل کار ساده ای است و با یک تکه پارچه نخی قابل انجام است.

نازل پرینتر خود را تا دمای ذوب فیلامنت روی دستگاه گرم کنید و بعد از گرم شدن نازل پلاستیک ذوب شده روی نازل را پاک کنید. اگر با این کار نازل پرینتر تمیز نشد به کمک برس سیمی نازل را تمیزکاری کنید البته با احتیاط اینکار را انجام دهید چون استفاده نادرست از آن باعث سایش نازل پرینتر شما میشود!

هنگام کار در نزدیکی نازل دستگاه پرینتر سه بعدی حواس خودرا جمع کنید و در صورت نیاز دستکش مقاوم در برابر حرارت بپوشید.

تمیزکردن سطح صفحه چاپ

صفحه چاپ پرینتر همانند نازل دستگاه باید به خوبی تمیز شود.
برای تمیز کردن صفحه چاپ از جنس شیشه شما میتواند شیشه را از دستگاه جدا کرده و آن را بشویید و با کمک کارتک و تیغ باقیمانده چسب و… را از روی شیشه پاک کنید.
برای صفحه های چاپ از جنس های دیگر هم میتوانید به کمک این تیغ تمیزکاری را انجام دهید اما باید حواس خودرا جمع کنید که روی آنها خراش نیوفتد.

ایده خوبی است که سطح شیشه تمیز را با دستان خود لمس نکنید زیرا می تواند روغن را از پوست شما به صفحه رسوب کند. ما هیچ گونه چربی روی سطح شیشه نمی خواهیم، زیرا می تواند بر چسبندگی قطعه تأثیر منفی بگذارد. برای انواع مختلف سطوح چاپ، تکنیک‌های دیگری ممکن است اعمال شود، بنابراین حتماً مواردی را که باید برای جلوگیری از آسیب رساندن به سطح آن بررسی کنید.

گرم یا سرد؟

برای تراز کردن هیت بد پرینتر سه بعدی مهم نیست هیت بد شما گرم یا سرد باشد اما نازل دستگاه شما بهتر است در دمای ذوب فیلامنت خود قرار گرفته باشد تا اگر پلاستیک ذوب شده ای در نوک نازل باقیمانده بود با نزدیک شدن نازل به سطح صفحه چاپ پلاستیک له شود و در کالیبره کردن پرینتر سه بعدی ما تاثیرگذار نباشد.

تراز پرینتر سه بعدی

تراز پرینتر سه بعدی
اگر نازل در یک قسمت به صفحه چاپ خیلی نزدیک باشد ممکن است در قسمت دیگر از صفحه چاپ خیلی دور باشد!
تراز صفحه پرینتر سه بعدی به صورت دستی می تواند حتی برای سازندگان باتجربه کاری خسته کننده باشد. با این حال، به محض درک اصول اولیه فرآیند، به راحتی بر این مهارت مفید مسلط خواهید شد. در اینجا نحوه انجام آنرا به شما توضیح میدهیم.

 

مرحله1:مقداری فضای کاری ایجاد کنید

اکثر صفحه های چاپ پرینتر سه بعدی FDM با چهار پیچ قابل تنظیم در گوشه های صفحه ساخت نصب می شوند. هر پیچ را چند دور تنظیم کنید تا فاصله بین نازل و صفحه ساخت افزایش یابد. (اگر از آخرین تراز کردن پرینتر سه بعدی خورد زمان زیادی نمیگذرد، ممکن است نیازی به انجام این کار نباشد.)

مرحله2:هد دستگاه را در جای خود قرار دهید

اکنون می خواهید نازل را به صفحه ساخت نزدیک کنید. برای انجام این کار، به سادگی هد دستگاه خود را با استفاده از هر روشی که نمایشگر چاپگر یا نرم افزار کنترل شما ارائه می دهد، در موقعیت هوم یا خانه قرار دهید.

این کار نازل را به موقعیتی که در فضای ساخت حجم، ماشین آن موقعیت را صفر در نظر می گیرد،می فرستد. آنچه مهم است  موقعیت 0در محور z است ، زیرا این محور ارتفاع است که دستگاه شما اولین لایه را با ارتفاعی که با این عدد مشخص میشود چاپ می کند.

در نهایت، موتورهای پله ای را غیرفعال کنید (disable stepper motors) تا بتوانید آزادانه هد چاپ را در صفحه XY حرکت دهید. باز هم، این باید گزینه ای باشد که توسط سیستم عامل چاپگر شما ارائه شده است. مراقب باشید که آن را خیلی سریع فشار ندهید، زیرا باعث ایجاد برق در موتور می شود و ممکن است به برد آسیب وارد کند.

تنظیم پرینتر سه بعدی
با کمی صبر و یک دستگیره چاپ شده، تراز کردن هیت بد می تواند آسان باشد.

مرحله3:اندازه گیری و تنظیم

شما می خواهید صفحه پرینتر سه بعدی را طوری کالیبره کنید تا در چهار گوشه و وسط صفحه ساخت تا حد ممکن تراز باشد. 
طبیعتا ما میخواهیم فاصله نوک نازل در همه قسمت های هیت بد و صفحه ساخت پرینتر سه بعدی به یک مقدار باشد البته که مهم است این مقدار مقداری درست باشد نه زیاد و نه کم!

برای اینکه هنگام تنظیم پیچ های چهار سمت دستگاه بفهمیم چه مقدار نیاز است پیچ تنظیم را باز یا ببندیم یک ورق کاغذ بین نازل و صفحه ساخت قرار میدهیم.

در حالی که مختصات محورz روی نمایشگر پرینتر عدد0 را نشان میدهد هد دستگاه را به یک گوشه صفحه ساخت میاوریم و برگه کاغذ خودرا بین نازل و صفحه ساخت قرار میدهیم پس از اینکار باید پیچ تنظیم همان سمت را مقداری بسته یا باز کنید تا فاصله نازل تا سطح به اندازه همان کاغذ باشد،این موضوع زمانی مشخص میشود که وقتی کاغذ را زیر نازل حرکت میدهید مقداری بلرزد نه به راحتی حرکت کند نه به سختی تقریبا میتوان گفت وقتی کاغذ زیر نازل با مقداری مقاومت حرکت کند مقدار فاصله نازل تا صفحه چاپ شما درست است.

این کار را برای هر چهار گوشه صفحه چاپ انجام دهید، دقت داشته باشید وقتی پیچ یک گوشه از صفحه ساخت را شل یا سفت میکنید ممکن است به کالیبره بقیه قسمت های صفحه تاثیرگذار باشد پس باید چند بار اینکار را انجام دهید تا از تراز بودن همه گوشه ها و وسط صفحه چاپ خود اطمینان حاصل کنید.

مرحله4:لایه اول را برسی کنید

قبل از اجرای یک کار پرینت سه بعدی کامل، ایده خوبی است که فقط اولین لایه را چاپ کنید تا کالیبره موفق صفحه چاپ را تأیید کنید. در صورت موفقیت، لایه اول باید در کل سطح کمابیش یکسان به نظر برسد. اگر نه، ممکن است لازم باشد سطح خود را بیشتر تنظیم کنید.

تنظیم فاصله نازل

تنظیم فاصله نازل پرینتر سه بعدی
بهترین فاصله بین نازل تا صفحه ساخت زمانی است که کاغذ هنگام حرکت زیر نازل به آرامی بلرزد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *